Kāpēc jāveic gāzes katla apkope? Tas ir viens no biežāk uzdotajiem jautājumiem.
Junkers Bosch gāzes katlu apkope ir svarīga, lai nodrošinātu tā efektīvu darbību, ilgmūžību un drošību. Šeit ir daži iemesli, kāpēc ieteicams veikt šāda veida katlu apkopi:
Efektivitāte: Regulāra apkope ļauj katlam darboties efektīvāk, nodrošinot optimālu gāzes izmantošanu un tādējādi samazināt enerģijas izmaksas.
Ilgmūžība: gāzes katla apkope palīdz novērst bojājumus un nodrošina, ka katls kalpo ilgu laiku, nezaudējot savas funkcijas vai efektivitāti.
Drošība: Gāzes katliem ir jābūt pareizi uzturētiem, lai novērstu noplūdes un citas potenciāli bīstamas situācijas. Regulāra apkope ļauj identificēt un novērst drošības problēmas.
Izvairīšanās no avārijām: Neveikta katla apkope var novest pie avārijām, kas var būt gan dārgas, gan bīstamas. Regulāra katla pārbaude palīdz novērst šādas situācijas.
Garantijas saglabāšana: Daži ražotāji prasa regulāru gāzes katla apkopi kā priekšnoteikumu garantijas saglabāšanai. Tādējādi, ja jums ir Junkers vai Bosch gāzes katls, apkopes veikšana var būt nepieciešama, lai saglabātu garantijas priekšrocības.
Kopumā, veicot regulāru Junkers gāzes katla apkopi, jūs varat nodrošināt tā ilglaicīgu un efektīvu darbību, kā arī garantēt drošību gan sev, gan jūsu ģimenei.
Gāzes plīts pieslēgšana
Veicam arī gāzes plīts pārbūvi no dabasgāzes uz balonu gāzi (propāns, butāns, LPG). Tiek mainītas gāzes sprauslas (gāzes dīzes) un, ja nepieciešams veikta plīts ieregulēšana.
Veicam arī gāzes skaitītāja pārvietošanu ar un bez metināšanas.
Piesakiet izsaukumu pa tālruni: 20 20 83 20
Gāzes katla apkope
Bieži tiek uzdots jautājums - ko sevī ietver gāzes katla apkope? Kam tā vispār ir vajadzīga? Cik bieži tā jāveic? Centīšos šajā rakstā īsumā to izstāstīt.
Mūsdienās ir pieejami daudz un dažādi gāzes katli un to ražotāji (Junkers, Viessmann, Baxi, Ferroli, FER, Radiant u.c.). Princips visiem gāzes katliem ir viens - tiek sadedzināta gāze un ar liesmu tiek sildīts siltummainis, kas tālāk siltumu pārvada uz siltumnesēju un tālāk, jau ar sūkņa palīdzību, tas tiek nogādāts uz attiecīgo siltuma sistēmu - radiatori, siltās grīdas u.c. Gāzes katls mūsdienu mājsaimniecībā ir kļuvis par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Tas atbild gan par jūsu mājokļa siltumu gan bieži arī sagatavo silto ūdeni. Parasti gāzes katla apstāšanās notiek viss nevēlamākajās situācijās un to īpašniekiem sagādā nepatīkamas emocijas.
Pie apkopes gāzes katls tiek pilnībā izjaukts. Katls tiek noslēgts no apkures un ūdens sistēmas un tiek pilnībā iztukšots. Tiek veikta izplešanās trauka pārbaude. Attēlā redzams daļēji izjaukts Junkers Euroline gāzes katls ar slēgtu degkameru.
Tiek noņemts siltummainis un veikta tā mazgāšana. Vadoties pēc netīrības pakāpes tiek, vai netiek izmantoti arī ķīmiski līdzekļi. Kad siltummainis no ārpuses ir tīrs, tad pēc nepieciešamības tiek skalots arī no iekšpuses. Šim procesam parasti talkā nāk sālsskābe. Attēlā redzams kā izskatās netīrīts siltummainis. Šis konkrētais ir Junkers Euroline gāzes katla siltummainis.
Tiek iztīrīts dūmgāzu uztvērējs, kur bieži uzkrājās putekļi un citi gruži piemēram no remont darbiem. Netīrs dūmgāzu uztvērējs var kavēt dūmgāzu novadīšu skurstenī. Var sākties metāla korodēšana un radīt draudus jūsu drošībai.
Tā pat pie gāzes katla apkopes tiek pārbaudīti: filtri, ventili, ūdens sagatavošanas siltummainis, deglis, ventilators, drošības vārsts, pārslēdzēj vārsti, manometrs un uzpildes krāns.
Pēc izjaukšanas un iztīrīšanas seko gāzes katla salikšana un uzpilde. Tiek pārbaudīts vai nav ūdens noplūdes apkures un ūdens savienojumos, ko veic vizuāli iekārtai esot zem spiediena.
Pēc tam ar speciālu aparatūru tiek veikta gāzes noplūdes pārbaude. Gāzes pārbaude tiek veikta gan pie gāzes katla, gan savienojumiem uz gāzes vada un pieslēgumam pie skaitītāja.
Ja gāzes katls ir ar skursteņa slēgumu, tad tam darbojoties tiek pārbaudīta velkme. Šādi mēs pārliecināmies, ka dūmgāzes nenokļūst telpā un netiek radīti draudi mājas iedzīvotāju veselībai un dzīvībai.
Netīrīts gāzes katls rada draudus iedzīvotāju drošībai. Viena no biežāk sastopamajā problēmām ir tik ļoti aizaudzis siltummainis, ka sadegot gāzei radušās dūmgāzes nenonāk skurstenī, bet sāk ieplūst telpā. Cilvēks šo var izjust kā galvas sāpes, reiboņus, nelabu dūšu, bezsamaņa. Diemžēl Latvijā gadā slimnīcā ar diagnozi - saindēšanās ar tvana gāzi nonāk daudz cilvēku. Jāpiebilst, ka šis nav vienīgais iemesls, tā pat ir problēmas ar nepareizu ventilāciju un pašu dūmvadu stāvokli.
Visbeidzot veicot regulāru gāzes katla apkopi jūs taupīsiet uz gāzes patēriņu. Netīrīts katls daļu sadegušās enerģijas nenovada uz siltumnesēju, bet gan izvada to pa skursteni atmosfērā.
Gāzes katla apkopi ieteicams veikt reizi gadā. To paredz ražotājs, kā arī likuma devējs.
Ministru kabineta noteikumi Nr.1048. Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi. Ēkas (būves) īpašnieks ir atbildīgs par attiecīgajā ēkā (būvē) esošo dabasgāzes apgādes sistēmu un tās darbību. Lietotājs ir atbildīgs par savā īpašumā vai lietošanā esošo dabasgāzes apgādes sistēmu un tās darbību. Lietotājs ir atbildīgs par savas dabasgāzes apgādes sistēmas drošību un nodrošina tā īpašumā, valdījumā vai lietojumā esošo dabasgāzes tīklu un dabasgāzes iekārtu tehnisko apkalpi, apkopi un remontu.
Gāzes patēriņa samazināšana
Lai arī šķiet, ka daudz neko nevar darīt, lai samazinātu gāzes rēķinu, bet tomēr ir lietas ko jūs varat darīt, lai samazinātu jūsu ikmēneša izdevumus par gāzi vai citu kurināmo. Šajā rakstā dalīšos ar dažiem vienkāršiem un savas prakses laikā uzkrātiem piemēriem kā samazināt jūsu gāzes rēķinu.
1.Uzstādiet programmējamu telpas regulatoru.
Programmējami telpas regulatori ļauj samazināt jūsu mājas temperatūru naktī un dienas laikā, bet vēl joprojām mājās ir silts, kad jūs pamosties vai nākat mājās no darba. Šobrīd tirgū ir pieejami daudz programmējami regulatori un tie ir uzstādāmi bez vadiem un urbšanas (bezvadu risinājumi). To cena arī vairs nav neaizsniedzama un iekārta sevi atpelnīs ļoti ātri.
2. Samazināt telpas regulatora regulējumus uz 20 grādiem. Neturiet radiatoru termostatus uz 5 vai 6 bez vajadzības.
Samazinot savu termostata iestatījumu var ievērojami samazināt apkures izmaksas. Pareizi ieregulējot regulatoru un termo galvas jūs variet ietaupīt no 10% līdz pat 30% no siltuma izmaksām. Kā arī samaziniet ieregulējumu uz minimālo telpās kurās neviens neuzturas.
3.Noteikt ar regulatora palīdzību dienas un nakts režīmu.
Ar telpas regulatora palīdzību jūs variet uzstādīt dienas un nakts režīmu. Ierīce jums ļaus sastādīt programmu dienas un nakts režīmam. Kā arī varēsiet iestatīt diennakts režīmu pa stundām, kas jums ļaus samazināt temperatūru, tad kad mājoklī neviens neuzturas un jums atgriežoties mājoklis būs jau silts.
4.Regulāri veikt apkopi siltumtehnikai.
Iespējams, ka šo vajag likt kā pirmo punktu. Tas nodrošina ne tikai ekonomiju, bet arī jūsu drošību. Neatkarīgi no kurināmā veida regulāra katla apkope samazinās jūsu izdevumus uz kurināmo. Gāzes katla gadījumā neveicot apkopi siltummainis ar laiku aizsērē un sadedzināto gāzi neizmanto efektīvi. Liela daļa siltuma nonāk skurstenī un tiek izvadīta atmosfērā. Gāzes katlu ieteicams profilaktiski apsekot un iztīrīt reizi gadā. To paredz gan ražotājs, gan likums.
5.Samaziniet karstā ūdens patēriņu.
Atverot ūdens krānu, jo īpaši uz īsu brīdi, to dariet maisītājam esot uz aukstā ūdens. Šādi netiks darbināts katls uz dažām sekundēm, kas summējoties uz gada griezumu sastāda daļu jūsu gāzes rēķina. Parasti atverot uz īsu brīdi krānu netiek arī sagaidīt siltais ūdens un krāns tūlīt tiek aizgriezts, bet katls pagūst ieslēgties un dažas sekundes padarboties. Tas pats attiecās uz boileru īpašniekiem, jo šādi tik strauji nekritīs temperatūra boilerī un nebūs nepieciešams to sildīt.
6.Ļaujiet saules gaismai sildīt jūsu māju.
Lai gan Latvijā saulainās dienas ir vienmēr par maz jūs tomēr tās kuras mums ir dotas varat izmantot, lai samazinātu jūsu rēķinu. Logus kuri atrodas uz dienvidu pusi neaizsegt ar bieziem aizkariem vai žalūzijām ļaujot saules brīvu ieplūšanu telpā. Turiet šo telpu durvis vaļā, lai siltums nonāk arī pārējā mājoklī.
7. Pārliecinieties, ka jūsu logi un durvis ir labā stāvoklī.
Lai arī aizvien vairāk mājokļos ir uzstādīti mūsdienīgi logi tas nenozīmē, ka tie jums nodrošina siltuma palikšanu mājoklī. Bieži logu mehānismi izregulējās to ekspluatācijas laikā un vairs nav hermētiski. Vecā tipa logiem jūs varat iegādāties speciālus izolācijas materiālu un veikt hermetizāciju pašu spēkiem.