Gāzes katla apkope
Bieži tiek uzdots jautājums - ko sevī ietver gāzes katla apkope? Kam tā vispār ir vajadzīga? Cik bieži tā jāveic? Centīšos šajā rakstā īsumā to izstāstīt.
Mūsdienās ir pieejami daudz un dažādi gāzes katli un to ražotāji (Junkers, Viessmann, Baxi, Ferroli, FER, Radiant u.c.). Princips visiem gāzes katliem ir viens - tiek sadedzināta gāze un ar liesmu tiek sildīts siltummainis, kas tālāk siltumu pārvada uz siltumnesēju un tālāk, jau ar sūkņa palīdzību, tas tiek nogādāts uz attiecīgo siltuma sistēmu - radiatori, siltās grīdas u.c. Gāzes katls mūsdienu mājsaimniecībā ir kļuvis par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Tas atbild gan par jūsu mājokļa siltumu gan bieži arī sagatavo silto ūdeni. Parasti gāzes katla apstāšanās notiek viss nevēlamākajās situācijās un to īpašniekiem sagādā nepatīkamas emocijas.
Pie apkopes gāzes katls tiek pilnībā izjaukts. Katls tiek noslēgts no apkures un ūdens sistēmas un tiek pilnībā iztukšots. Tiek veikta izplešanās trauka pārbaude. Attēlā redzams daļēji izjaukts Junkers Euroline gāzes katls ar slēgtu degkameru.
Tiek noņemts siltummainis un veikta tā mazgāšana. Vadoties pēc netīrības pakāpes tiek, vai netiek izmantoti arī ķīmiski līdzekļi. Kad siltummainis no ārpuses ir tīrs, tad pēc nepieciešamības tiek skalots arī no iekšpuses. Šim procesam parasti talkā nāk sālsskābe. Attēlā redzams kā izskatās netīrīts siltummainis. Šis konkrētais ir Junkers Euroline gāzes katla siltummainis.
Tiek iztīrīts dūmgāzu uztvērējs, kur bieži uzkrājās putekļi un citi gruži piemēram no remont darbiem. Netīrs dūmgāzu uztvērējs var kavēt dūmgāzu novadīšu skurstenī. Var sākties metāla korodēšana un radīt draudus jūsu drošībai.
Tā pat pie gāzes katla apkopes tiek pārbaudīti: filtri, ventili, ūdens sagatavošanas siltummainis, deglis, ventilators, drošības vārsts, pārslēdzēj vārsti, manometrs un uzpildes krāns.
Pēc izjaukšanas un iztīrīšanas seko gāzes katla salikšana un uzpilde. Tiek pārbaudīts vai nav ūdens noplūdes apkures un ūdens savienojumos, ko veic vizuāli iekārtai esot zem spiediena.
Pēc tam ar speciālu aparatūru tiek veikta gāzes noplūdes pārbaude. Gāzes pārbaude tiek veikta gan pie gāzes katla, gan savienojumiem uz gāzes vada un pieslēgumam pie skaitītāja.
Ja gāzes katls ir ar skursteņa slēgumu, tad tam darbojoties tiek pārbaudīta velkme. Šādi mēs pārliecināmies, ka dūmgāzes nenokļūst telpā un netiek radīti draudi mājas iedzīvotāju veselībai un dzīvībai.
Netīrīts gāzes katls rada draudus iedzīvotāju drošībai. Viena no biežāk sastopamajā problēmām ir tik ļoti aizaudzis siltummainis, ka sadegot gāzei radušās dūmgāzes nenonāk skurstenī, bet sāk ieplūst telpā. Cilvēks šo var izjust kā galvas sāpes, reiboņus, nelabu dūšu, bezsamaņa. Diemžēl Latvijā gadā slimnīcā ar diagnozi - saindēšanās ar tvana gāzi nonāk daudz cilvēku. Jāpiebilst, ka šis nav vienīgais iemesls, tā pat ir problēmas ar nepareizu ventilāciju un pašu dūmvadu stāvokli.
Visbeidzot veicot regulāru gāzes katla apkopi jūs taupīsiet uz gāzes patēriņu. Netīrīts katls daļu sadegušās enerģijas nenovada uz siltumnesēju, bet gan izvada to pa skursteni atmosfērā.
Gāzes katla apkopi ieteicams veikt reizi gadā. To paredz ražotājs, kā arī likuma devējs.
Ministru kabineta noteikumi Nr.1048. Dabasgāzes piegādes un lietošanas noteikumi. Ēkas (būves) īpašnieks ir atbildīgs par attiecīgajā ēkā (būvē) esošo dabasgāzes apgādes sistēmu un tās darbību. Lietotājs ir atbildīgs par savā īpašumā vai lietošanā esošo dabasgāzes apgādes sistēmu un tās darbību. Lietotājs ir atbildīgs par savas dabasgāzes apgādes sistēmas drošību un nodrošina tā īpašumā, valdījumā vai lietojumā esošo dabasgāzes tīklu un dabasgāzes iekārtu tehnisko apkalpi, apkopi un remontu.